Historie klubu

Sportovní klub založen 2010, navazující  na činnost oddílu FBK Lomnice n. P. hrající soutěž v letech 2002-2007.

4_20220918_170955.jpg

Založení sportovního klubu FBC Lomnice z.s. očima Martina Matušů

Náš oddíl, který oficiálně vznikl přijetím za člena České florbalové unie dne 24.5.2010 má sice krátkou historii, ale několik drobností před tímto datem je nutné zmínit.

Vše se začalo pomalu rodit ve školním roce 2009/10, kdy můj syn začal navštěvovat florbalový „zájmový“ kroužek při Domu dětí a mládeže Sluníčko v Lomnici nad Popelkou. Práce kroužku vedla k lavičkovým debatám a rozhovorům mezi rodiči už od začátku. Protože mého syna vozil na trénink děda, nevěnoval jsem ze začátku dění v kroužku, ke škodě a pozdějšímu časovému stresu, dostatečnou pozornost.
Po upozornění dědy a rozhovoru s jinými rodiči, kteří navštěvovali tréninky, jsem začal osobně dění pozorovat. Byl jsem na přátelském turnaji v Rovensku pod Troskami a tam jsem uviděl propastný rozdíl mezi lomnickým a rovenským přístupem. Samotné děti z toho byly zmatené.
Po upozornění trenérů mi bylo řečeno, že v tomto věku je systematická práce na taktice, střídání apod. zbytečná. Ke konci roku došlo ze strany DDM Sluníčko k pokusu o vytvoření kroužkových dresů – triček, které jsem navrhl alespoň opatřit jmény, pro usnadnění práce trenérů, ale tato aktivita mi byla zakázána.
Dalším „zážitkem“ byl turnaj v Jablonci nad Nisou jak po stránce organizační tak i cenové - naprosto neodpovídající. Poslední kapkou k mému rychlému rozhodnutí byl přátelský zápas v Nové Pace a zápas s lomnickými hokejisty, kdy mě sami kluci požádali o pomoc a radu.

Protože jsem se sám osobně v minulosti mládeži věnoval, rozhodl jsem se aktivně zapojit do florbalového dění. (Od roku 1989 jsem vedl skautský oddíl v Desné v Jizerských horách a následně i celé středisko, které mělo přes 200 členů. S mládeží jsem pracoval 18 let a odvedl více jak 15 táborů.)
Začal jsem se informovat o možnosti založení sportovního oddílu na České florbalové unii.
Nejlepším rozhodnutím bylo založit sportovní klub s registrací na Ministerstvu vnitra. Dopis se žádostí a stanovami, které vznikli 21.5., jsem odeslal 24.5. do Prahy. Potvrzení registrace proběhlo 27.5. a klub obdržel identifikační číslo 814. Tímto bylo ukončeno povinné papírování a přestože jsem ještě neoslovil rodiče, zaregistroval jsem do soutěže mladší žáky, termín byl šibeniční (do 28.5. – 24,00 hod.) a z mojí strany šlo o risk.

Koncem května jsem oslovil Davida Polacha s prosbou o trenérské vedení a on souhlasil a pomoc přislíbil i druhý trenér oslovený Davidem - Roman Kubánek

Oficiální seznámení s nově vzniklým oddílem proběhlo na schůzce s rodiči 2.6.2010, kdy někteří rodiče bez zaváhání podepsali přihlášku pro vstup synů do vzniklého oddílu FBC Lomnice n. P.. Tímto dnem jsme začali mít členy. Následující týden jsem o tom na osobní schůzce informoval i paní ředitelku DDM “ Sluníčko“, ze kterého jsem předtím obdržel i pár „přátelských“ dopisů.

Za úspěch považuji získání mantinelů, které jsem pro oddíl zajistil a do Lomnice dovezl 14.7.2010.

V červenci jsme měli dva tréninky na seznámení, které se nám z důvodů dovolených a táborů nepodařilo v srpnu zopakovat.

Sezónu 2010 jsme zahájili 2.září a další dění můžete s námi zažívat přímo nebo zde na našich www stránkách .....

MM


Ze vzpomínek

Někdy takhle na podzim roku 1998, se pár kluků z Lomnice, věkem kolem 25 let, vesměs většina zkušená v nějakém to sportu, začala každou neděli v malé tělocvičně ZŠ trápit s halovým fotbálkem. Hrálo se na jediné to dostupné branky, velikosti cca. 80x50 cm, které bylo nutno doplnit sítěmi vlastní výroby.

Bylo nás osm a vydrželo nám to takto s fotbálkem pouze dvě či tři neděle, než jsme se vzhlédli v místní hračkárně v krásných florbalových hokejkách jedné velikosti a dvou barev čepelí – růžové, příp. svítivé zelené. Čepele byly rovné, bez ošklivého zahnutí čili stejné pro L i R hráče.

Branky stále takto malé, 8 nadšenců také zůstalo, a tak hurá na florbal! Ani jsme pořádně nevěděli, jak se to píše, natož jaká jsou pravidla. Vše se ladilo jaksi za pochodu, někdy pomaleji, jindy rychleji, jako třeba po vyraženém zubu našeho Honzy Žitníka, který se po tomto zážitku již vícekrát neobjevil. Úbytek nevadil, přicházeli další zájemci.

Asi po roce našeho hraní se objevila v Lomnici parta sokolů, stejného zaměření, avšak s mnohem větší sokolovnou a opravdovými florbalovými brankami. A tak počaly naše společné námluvy. Větší zájem byl tedy spíše z naší strany - to víte taková poctivá florbalová brána a ten prostor k tomu…..

Někteří postupně začali objevovat kouzlo lepších florbalových holí a ostatním pak po čase takté nic jiného nezbývalo. Začala se tvořit skupina opravdu těch nejvíce zapálených.

V okresním městě Semily byla postavena nová sportovní hala, otevřená v prosinci 2000, která nebyla od nás tak daleko a navíc kupodivu nabízela i levnější hodinu oproti naší sokolovně.

To už se nehrálo jen pro zábavu, ale postupně započaly tréninky, občas nějaký ten přátelák a pomalu se začalo mluvit o možném přihlášení do registrované soutěže.

Mezitím byla dostavěna nová sportovní hala u ZŠ v Lomnici (2001), která se postupně stala naší základnou a naplno se začaly rozjíždět aktivity spojené s přihlášením týmu do soutěže ………

Vzpomínal RP